Tréninková centra mládeže 2022
Český nohejbalový svaz podporuje rozvoj mládeže i v roce 2022
Český nohejbalový svaz podporuje rozvoj mládeže i v roce 2022
Nejkulatější výročí, kterého se většina z nás dožije. To je meta půlstoletí, tedy 50 let. A kdo je oslavencem? Přece Český nohejbalový svaz (*29.5. 1971)! Právě v rámci tohoto jubilea vám přineseme seriál celkem 50 článků, mapujících hlavní činnosti a prvky, které jej utvářely nebo dodnes utvářejí. První ohlédnutí přibližuje samotný vznik celorepublikového svazu.
Myšlenka zde byla již delší dobu. Ale až nyní se podařilo propojit ryze článkový Nohecmagazin.cz s Nohejbal.tv, kde se mohl divák potěšit zase obrazem. NOHECmagazín + Nohejbal.TV = Nohec.tv. A o co že jde?
Dne 26. 3. proběhla na tradičním vsetínském turnaji první ostrá prověrka oddílových týmů před začátkem sezony.
Schůze zástupců ligových klubů žen s členy VV a STK vyzněla kladně ku přání ženských ligových oddílů. Ty si přály zachovat klasický model - tedy minimálně šest hráček a maximálně 10 odehraných zápasů na utkání.
Předem se pravidelným čtenářům omlouvám za dlouhou odmlku mezi jednotlivými rozhovory. Ale dostat se k této starší generaci nohejbalistů a ještě s nimi (většinou telefonicky) udělat rozhovor, patří do kategorií složitějších, než mě na začátku napadlo. Na druhou stranu, když už k tomu dojde a vy slyšíte lidi jako je Vítek vyprávět a vyprávět, tak mě kromě těch příjemných pocitů z představ a vzpomínek na tu dobu napadají hned dvě otázky. Pamatuje si takhle dobře a s přehledem všechno, nebo alespoň jiná témata než je nohejbal? A byla ta doba směrem k nohejbalu opravdu tak krásně jednoduchá a prostá? Ze slov pár posledních zpovídaných, kteří patří zhruba do stejné generace, to vypadá, že ano. A po rozhovoru s Vítkem mám nutkání být o tom přesvědčen. Úspěšný trenér, pamětník, bývalý funkcionář a především pan hráč - Vít Kopecký.
Nohejbal se postupem času tak proměnil, že když teď dělám rozhovor s někým, o kom jeho spoluhráči a kamarádi tvrdí, že patřil mezi nejlepší v republice, že měl kopací dar od boha a že jeho servis nikdo jiný neměl a dokázal ním udělat několik bodů v setu, rád bych se do této doby vrátil a viděl to vše na vlastní oči. Porovnat si tu krásu tří dopadů, nahazování na bloku, skákané háčky na úrovni, která v té dané nohejbalové éře byla ta nejvyšší. Štafeta nohejbalových osobností nás za jedním takovým hráčem a výrazným zástupcem své nohejbalové doby opět zavedla. Hezky se už nějaký ten měsíc pohybujeme ve vodách bývalých nohejbalových harcovníků, co vyrostli na osadách, kopali do míče v každé volné chvíli a dávali nohejbalu opravdu vše. A minimálně v dalším rozhovoru v nich ještě zůstaneme. Tohle je Jirka "Suky" Soukal. A komu předal štafetu?
Na trůn se vrací Pospíšil
Další ze zástupců třídopadové éry, který žil pro nohejbal a věnoval mu svého času veškerou volnou chvíli. Tato doba "nespěchání" a oddanosti pohybu, přesněji nohejbalu, musela být stejně krásná. Stanislava jsem opět neznal. Ale stejně jako spoustu předešlých zpovídaných hráčů z jeho éry, mě přesvědčil o tom, že historie našeho sportu je psaná radostí ze hry, přátelstvím, správnou rivalitou a absolutní oddaností nohejbalu. Hezky se tyto rozhovory píšou. Člověk má chuť se na chvíli zastavit a zkrátka jen poslouchat (číst)... Nohejbalový cestovatel, obrovský srdcař a další skvělý sportovní parťák - Stanislav Jirchař
Ve středu dopoledne se z ranveje ruzyňského letiště v Praze odlepilo letadlo, na jehož palubě jste mohli řadu známých tváří. Český nohejbalový reprezentační výběr se v den státního svátku vydal na dlouhou cestu přes Mnichov do Jižní Koreje vstříc čtrnáctidennímu exotickému dobrodružství. Hlavní cíl atraktivní mise? Dva turnaje v jokgu a propagace nohejbalu ve východoasijské zemi.